pelvik taban

fizyoterapisi

HASTA ÖYKÜSÜ ÖNEMLİ
Klinik muayenede hasta hikayesi tedavinin en önemli kısmını oluşturur. Geçmişte yaşanan bir travma, kaza, kişinin kullandığı ilaçlar ve psikolojik durumundan günlük yaşantısına kadar birçok faktör tedavinin seyrini ve uygulanacak yöntemlerin önceliğini değiştirir.
KEGEL EGZERSİZİ HERKESE UYGUN DEĞİL  
Kegel egzersizi 1948 yılında Arnold Kegel tarafından bulunmuştur. Temel olarak pelvik taban kaslarını önce sıkmaya, sonra bırakmaya yarar. Eğer pelvik taban kaslarınız aşırı aktifse; yani gevşeyemiyorsa sizin bu egzersizi yapmanız doğru olmayacaktır, zaten gevşeyemeyen kasları daha da sıktığınızda durum gittikçe kötüleşecektir.
PELVİK TABAN DİSFONKSİYONLARINDA MANUEL TEDAVİNİN ETKİSİ
Manuel Terapi günümüzde çok sık kullanılmaktadır ve manuel terapinin etkinliği  yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yüzeysel ve derin doku gerginliklerinde masaj,  eklem ve yumuşak doku mobilizasyonları ile eklem manipülasyonları bir çok kişide ciddi ölçüde rahatlama ve hayat konforu  sağlamaktadır.

 

Helge Franke, D.O, Osteopathic manipulative treatment for low back and pelvic girdle pain during and after pregnancy: A systematic review and meta- analysis, Journal of Bodywork & Movement Therapies, 2017