kronik

pelvik ağrı

Alt üriner sistem disfonksiyonu, seksüel disfonksiyon, bağırsak disfonksiyonu veya jinekolojik disfonksiyonu düşündüren semptomlarla ilişkili olmayan, pelvik bölge dediğimiz göbek deliğinin altındaki bölge, karın, uyluğun iç yüzü, kasıklar ve bel bölgesinde ortaya çıkan 6 aydan uzun süren ağrılara kronik pelvik ağrı denir.
Erkeklerde de kadınlarda da görülebilir fakat kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Hastalar genellikle kasıklarında golf topuna oturuyormuş gibi bir gerginlik tarifler.
Genelde piriformis kasının etkileniminden kaynaklı bacağa yayılan ağrı da görülür. Bu bacak ağrısı tek bacağı ya da iki bacağı birden etkileyebilir.
Geçmeyen kuyruk sokumu çevresindeki ağrılar ve bel ağrıları doğrudan pelvik tabanla bağlantılı olabilir.
Tedavi edilmediğinde idrar yapmada güçlük, idrar kaçırma ve kabızlık görülebilir.

TEDAVİSİ

Kronik pelvik ağrı tedavisinde pelvik taban rehabilitasyonunun önemi büyüktür. Rehabilitasyona hasta eğitimi ile başlanır. Ağrı yönetimi için manuel terapi, elektrik stimülasyonu, ESWT, magnetoterapi gibi fizyoterapi yöntemleri kullanılır. Sonrasında pelvik taban kaslarını doğru çalıştırmayı biofeedback ve egzersiz ile öğreterek ağrının tekrarlaması önlenir.